Zakładanie foli przyciemniającej

Wybór rodzaju folii

Kiedy zdecydujemy się na założenie folii przyciemniającej w samochodzie musimy przede wszystkim wybrać rodzaj folii. Na rynku jest ich bowiem dostępnych całkiem sporo. Folie, które mają bardzo dobre parametry, jeśli chodzi o nieprzepuszczalność i odbijanie promieni słonecznych to folie z zazwyczaj lekko metalowym połyskiem. Bardzo dobrze sprawdzają się one, jeżeli często przewozimy w samochodzie dzieci. Przy wyborze foli nie powinniśmy się bowiem kierować jedynie efektem wizualnym. Warto wybierać folie znanych marek m.in. Sungard, Armolite, Foliatec, 3M. Tanie folie bardzo szybko tracą kolor. Po roku użytkowania niezależnie od wybranej pierwszej wersji koloru prawie wszystkie stają się fioletowe. Łatwo też się niszczą i zarysowują. W przypadku szyb wypukłych bardzo trudno równomiernie je rozprowadzić. Na folii robią się wtedy wypukłości i zagniecenia. Ponadto dobra folia powinna posiadać atest wydawany przez Instytut Szkła i Ceramiki w Krakowie. Atest taki jest gwarancją, że folia jest bezpieczna oraz dopuszczalna w samochodach poruszających się po polskich drogach.

Przygotowanie szyby, foli oraz pomieszczenia

Następnie musimy zdecydować się na to, które szyby zamierzamy przyciemnić i zdemontować je. Najłatwiejsze do demontażu są szyby boczne oraz te zakładana na uszczelkach. Jeżeli zdecydujemy się na przyciemnianie szyby bez demontowania jej to zabieg będzie dużo trudniejszy, a efekt może nie być do końca zadowalający. Zdemontowaną szybę należy dokładnie odtłuścić na przykład za pomocą acetonu, a następnie umyć dobrym płynem do szyb. Następnie z rolki, na którą nawinięta jest folia należy odciąć prostokąt nieco większy niż powierzchnia szyby, którą chcemy przyciemnić. Jeżeli wybrana szyba jest szybą sferyczną, należy folię poddać obróbce termicznej. Folię można nagrzewać np. opalarką elektryczną, tak długo aż przybierze kształt szyby sferycznej. Niezwykle ważne jest również przygotowanie pomieszczenia, w którym zamierzamy przyciemniać szyby. Nie może ono być zawilgocone ani nieszczelne. Zabieg ten powinno wykonywać się przy zamkniętych drzwiach i oknach. Przed samym zabiegiem najlepiej jest spryskać pomieszczenie spryskiwaczem do mycia szyb. Dzięki temu zapobiegniemy osiadaniu drobinek kurzu, na dopiero co nałożonej folii.

Nakładanie folii

Aby założyć folię na szybę należy wpierw zdjąć ochronną folię zabezpieczającą. Najlepiej zrobić to kładąc folię na pionowej wilgotnej powierzchni np. na wykafelkowanej ścianie lub lustrze. Kiedy folia dolega już do powierzchni pionowej należy ponownie zrosić ją wodą (najlepiej za pomocą rozpylacza). Po ściągnięciu warstwy ochronnej folia jest już gotowa do założenia na szybę. Szyba, którą zamierzamy przyciemnić powinna być również wersji pionowej najlepiej w specjalnych uchwytach. Ją również należy solidnie zrosić wodą z odrobiną szamponu lub płynu do mycia naczyń. Kiedy folia jest już przyłożona do szyby, za pomocą gumowej szpachelki powinniśmy wyciskać nadmiar wody. Kolejnym krokiem jest obcięcie ostrym nożykiem (może do tego celu służyć nóż do tapet) folii wystającej poza krawędź szyby oraz ostateczne wyciśnięcie wody nagromadzonej pomiędzy folią, a szybą. Kiedy czynności te są już zakończone należy szybę umieścić w jakimś ciepłym najlepiej nasłonecznionym miejscu, tak aby reszta wilgoci wyparowała, a folia dokładnie dopasowała się do szyby.

2018-07-03