Obecnie bardzo wiele nowych modeli samochodów ma przednią szybę fabrycznie pokrytą powłoką hydrofobową. Jeśli jednak posiadamy starszy model lub nasza szyba nie jest wyposażona w tego typu powłokę możemy przeprowadzić zabieg hydrofobizacji szyby samodzielnie. Powłoką hydrofobową można w zasadzie pokryć wszystkie szyby, ale najlepsze efekty daje pokrycie nią szyby przedniej.

Zalety powłoki hydrofobowej

Powłoka hydrofobowa to rodzaj niewidzialnej wycieraczki. Hydrofobizacja polepsza widoczność przez szybę samochodową. Kropelki deszczu łączą się szybko w większe krople i pod wpływem działaniu wiatru łatwo „odrywają się od szyby”.

Dzięki temu wolniej zużywają się wycieraczki oraz płyn do spryskiwaczy. Szyba taka również wolniej się zabrudzi. A kiedy to nastąpi brudną wodę i błoto można stosunkowo łatwo usunąć. Efekt ten niestety nie jest widoczny przy niższych temperaturach – poniżej 5 stopni Celsjusza, ani po zastosowaniu spryskiwaczy z zawartością detergentu.

Wybór powłoki

Kupując preparat musimy zwrócić uwagę na to by była to znana marka. Sugerująca jest też cena - dobry preparat kosztuje około kilkuset złotych. Powłoka powinna utrzymywać się przez około rok czasu lub do momentu przejechania około 20000 km. Tanie, niesprawdzone powłoki po niecałym roku będą się nadawały do zeskrobania z powierzchni szyby. Dobry preparat powinien wejść w reakcję z szybą.

Środki ostrożności

 Jest to substancja silnie toksyczna, dlatego nakłada się ja tylko na zewnętrzna stronę szyby, a podczas jej nakładania należy zastosować wszystkie zalecane przez producenta środki ostrożności. Powinno się to robić w rękawiczkach i maseczce ochronnej, w przewiewnym pomieszczeniu, najlepiej w temperaturze pomiędzy 15, a 25 stopni Celsjusza.

Czynności wstępne

Zanim przystąpimy do zakładania powłoki hydrofobowej należy dobrze odtłuścić szybę oraz umyć ja dobrej jakości płynem do szyb. Powierzchnia szyby musi bowiem być wolna od wszelkich zabrudzeń. Niektóre zestawy do hydrofobizacji szyb posiadają specjalne ściereczki do czyszczenia szyb. Po przetarciu szyby taką ściereczką na powierzchni szyby pozostaje delikatny biały nalot. Należy go usunąć za pomocą lekko zwilżonych papierowych ręczników, a następnie osuszyć powierzchnię szyby.

Właściwy zabieg hydrofobizacji

Ciecz hydrofobową można nakładać za pomocą szmatki, ale trzeba w tym celu nałożyć rękawiczki ochronne. Niektóre firmy sprzedają płyn hydrofobowy w specjalnych aplikatorach, dzięki którym ręce w ogóle nie mają kontaktu z płynem. Ruchami pionowymi i poziomymi należy rozprowadzić ciecz po całej powierzchni szyby, omijając przy tym uszczelkę oraz listwę ozdobną szyby tak aby ich nie uszkodzić. Po kilku minutach można wypolerować powierzchnię szyby czystą szmatką i zabieg skończony.

2018-07-03