Przyciemnianie szyb zgodnie z prawem

Istnieje wielu fanów przyciemnionych szyb. Jak przyciemniać szyby, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem i w razie kontroli policji nie mieć problemów?

Zlecenie przyciemniania profesjonalistom

Jednym z sposobów przyciemniania szyb jest zlecenie tego profesjonalnej firmie.  Firma taka po wykonaniu zabiegu przyciemniania szyb ma obowiązek wystawienia dokumentu homologacyjnego. Mamy wtedy pewność, że szyby zostały przytwierdzone w sposób prawidłowy, zgodny z prawem oraz że została do tego użyta folia z atestem.

Niezbędny atest

Jeżeli decydujemy się na samodzielne przyciemnienie szyb powinniśmy w tym celu zakupić folię z atestem. Atest taki wydaje Instytut Szkła i Ceramiki w Krakowie. Instytut ten podejmuje ostateczną decyzję czy dana folia może zostać użyta do przyciemniania czy spełnia wszystkie wymogi oraz czy nie stwarza niebezpieczeństwa dla ruchu na drodze.

Które szyby wolno przyciemniać

Jeżeli posiadamy już folię z atestem, to pamiętać musimy o kolejnej zasadzie. Przyciemniać można tylko te szyby, które znajdują się za kierowcą. Szyby boczne mogą posiadać maksymalnie 30% stopień zaciemnienia. Jest to w praktyce niemożliwe, ponieważ po pierwsze folie o takim stopniu zaciemnienia są właściwie niedostępne. Po drugie dużo modeli samochodów ma fabrycznie nieco przyciemnione szyby (a stopień ich przyciemnienia jest właśnie bliski 30 procentom).
Bezwzględnie nie można przyciemniać przedniej szyby! Co prawda niektórzy kierowcy mają przyklejone tzw. pasy przeciwsłoneczne wykonane z folii przyciemniającej. Jest to jednak niezgodne z przepisami.

2018-07-03