Wielu z nas przerabiało podobny scenariusz – my znajdujemy się na zewnątrz samochodu, a zatrzaśnięte kluczyki w środku. Mimo, że jest to trudne należy w takiej sytuacji zachować spokój i starć się nie podejmować zbyt pochopnych decyzji.
Jeżeli w środku jest osoba dorosła lub samodzielne dziecko
Jeżeli w środku znajduje się osoba dorosła lub dojrzałe do współpracy dziecko można je po prostu poprosić o otwarcie drzwi od środka (o ile nie są poblokowane) lub opuszczenie którejś z szyb bocznych. Jeżeli samochód jest wyłączony dziecko to musi być na tyle „dorosłe” aby nie narażając swojego bezpieczeństwa móc odpalić silnik, a następnie opuścić szyby.
Sytuacja komplikuje się jeżeli w środku jest bardzo małe dziecko. Nie tylko nie będzie w stanie nam pomóc, ale to my musimy jak najszybciej pomóc jemu wydostać się z samochodu. Szczególnie zagrożone jest w środku lata. Kiedy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, w środku samochodu w bardzo krótkim czasie staje się dwukrotnie wyższa. Przebywanie zbyt długo w takiej temperaturze stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Zima również nie jest sprzyjającym momentem, bo wyłączony silnik, a co za tym idzie ogrzewanie samochodu sprawia, ze pojazd bardzo szybko się ochładza. Jeżeli znajdujące się wewnątrz samochodu dziecko jest niebezpieczeństwie należy bezwzględnie rozbić szybę. Najlepiej wybić szybę boczna, która znajduje się jak najdalej od dziecka. Jeżeli np. fotelik dziecka zamocowany jest po prawej tylnej stronie, najlepiej rozbić lewą przednią szybę. Rozbicie szyby przedniej jest prawie niemożliwe ponieważ jest ona laminowana, pęknie, ale się nie rozbije. Szyba tylna jest hartowana i po silnym uderzeniu rozleci się w drobny mak, ale w związku z tym, że jest duża – większe jest pole rażenia szkła. W rezultacie rozbijając tą szybę możemy zranić siebie lub dziecko. Szyby boczne również są hartowane. Raczej nie ma co liczyć na to, że rozbijemy je pięścią lub dłonią. Najlepiej użyć do tego celu np. kamienia o ostrych krawędziach lub klucza do odkręcania śrub, (jeżeli w pobliżu znajduję się oferujący pomoc kierowca).
Opcja – kluczyki zapasowe
Jeżeli w środku samochodu nikogo nie ma, lub też warunki pogodowe są takie, że nie zagrażają zdrowiu zamkniętych w samochodzie osób - o ile jest taka możliwość można skorzystać z kluczyków zapasowych. Najlepiej poprosić kogoś zaufanego o ich przywiezienie lub pojechać po nie np., taksówką. Nie należy jednak w tym czasie zostawiać samochodu z kluczykami w środku bez opieki. Ponieważ ktoś może w tym czasie próbować otworzyć go w inny sposób, a widoczne kluczyki są niezwykle kuszące.
Dobrodziejstwo internetu
Jeżeli to rozwiązanie odpada, bo znajdujemy się np. zbyt daleko od miejsca zamieszkania można spróbować skorzystać z dobrodziejstw Internetu i wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: awaryjne otwieranie samochodu i nazwę miejscowości, w której się znajdujemy. Jeżeli wyniki wyszukiwania nie będą zadowalające warto połączyć się z lokalną pomocą drogową, która też potrafi często doradzić w tego typu sprawach. Jeśli i to rozwiązanie zawiedzie i będziemy zmuszeni do wybicia którejś z bocznych szyb warto zadzwonić do najbliższego warsztatu i przedstawić swój problem oraz zapytać która z szyb byłaby ewentualnie dostępna w sprzedaży od ręki. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, gdy jesteśmy z dala od domu, a pogoda nie sprzyja jeździe z otwartym oknem.
Rozwiązania ostateczne
Jeżeli serwis nie będzie posiadał szyb do naszego typu samochodu warto zdecydować się na zamontowanie szyby tymczasowej ze szkła organicznego tzw. plexi. Inną możliwością jest wybicie tylnej bocznej szyby i zaklejenie jej folią i taśmą zakupionymi w najbliższym markecie. Jeżeli zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie koniecznie należy wybić tylna szybę boczną, ponieważ zaklejenie przedniej w dużo większym stopniu ograniczałoby pole widzenia.